چاپ dtf یک تکنیک و روش جدید و فناوری مدرن یا به عبارت دیگر انقلابی عظیم در صنعت مد و چاپ است.

این روش علی‌رغم جدید بودنش اما با توجه به مزایایی که نسبت به سایر روش‌های سابق چاپی دارد، باعث شده تا خیلی سریع و راحت جایگاه خودش را در این صنعت پیدا کند و به یکی از بهترین روش‌های چاپ تبدیل شود. از جمله مزیت‌های چاپ dtf، می‌توان به نداشتن محدودیت چاپ روی انواع جنس پارچه‌ها، سرعت بالای چاپ و کیفیت ماندگار طرح چاپی، اشاره کرد.

در ادامه شما را با چاپ dtf آشنا می‌کنیم.

چاپ دی تی اف چیست؟

چاپ dtf یکی از انواع روش‌های چاپ دیجیتال بر روی پارچه است. در روش چاپ dtf ابتدا طرح مورد نظر بر روی یک فیلم مخصوص، طراحی و چاپ می‌شود. سپس یک لایه رنگ سفید، روی طرح چاپی قرار می‌گیرد. در مرحله‌ی بعد، یک پودر مخصوص که جنس و بافتی شبیه به شکر خوراکی دارد، به آن اضافه می‌گردد. این پودر مخصوص، نقش چسب را در این فرایند ایفا می‌کند و باعث انسجام و به هم چسبیدن طرح و مولکول‌های رنگ در چاپ دی تی اف می‌شود.

پس از طی شدن همه مراحل، طرح مورد نظر برای چاپ نهایی روی پارچه آماده می‌شود. حالا نوبت این است که طرح آماده شده را بر روی پارچه مورد نظر چاپ کرد.

زمانی که طرح چاپی آماده باشد، چاپ آن روی پارچه یا تیشرت کار سختی نیست و نیاز به لوازم تخصصی ندارد و شما حتی با یک اتوی خانگی هم می‌توانید به راحتی طرح آماده شده را بر روی تیشرت یا پارچه چاپ کنید. البته در تولیدی‌های لباس، چاپ نهایی بر روی تیشرت به وسیله پرس حرارتی انجام می‌شود.

چاپ dtf چه مزایا و معایبی دارد؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، چاپ دی تی اف به نوعی یک انقلاب در صنعت چاپ است و خیلی سریع توانسته جایگزین بسیاری از روش‌های قدیمی چاپ روی پوشاک شود که همین موضوع نشان دهنده مزایای قابل توجه این روش است. برخی از مهم‌ترین مزایای چاپ دی تی اف را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

1.    عدم محدودیت در انتخاب پارچه و رنگ چاپ

برای انتخاب پارچه در چاپ دی تی اف هیچ محدودیتی وجود ندارد و روی همه‌ی انواع پارچه‌ها، حتی پارچه‌های توری و کم‌تراکم نیز امکان چاپ دی تی اف وجود دارد. همچنین هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ چاپ در این روش وجود ندارد. چاپ  dtfاولین روش چاپی است که با آن می‌توان رنگ سفید را روی پارچه چاپ کرد.

2.    چاپ dtf روش سریع و بدون اتلاف وقت

چاپdtf  برخلاف سایر روش‌های چاپ روی پارچه، مراحل اضافه و زمان‌بر قبل و بعد از چاپ را ندارد و بلافاصله پس از آماده شدن طرح مورد نظر، می‌توان آن را روی تیشرت چاپ کرد.

3.    دوام و ماندگاری بالای چاپ

دوام و ماندگاری لباس‌ها و تیشرت‌های چاپی با روش دی تی اف، بیشتر از سایر روش‌های چاپ روی پارچه است. در واقع قسمت چاپ شده ماندگاری بیشتری در برابر شست‌وشو و… از خودش نشان می‌دهد.

4.    بدون ایجاد حساسیت

چاپ dtf یک انتخاب مناسب برای افراد حساس است، چراکه قسمت چاپ شده به روش دی تی اف تماس زیادی با پوست بدن افراد ندارد و باعث ایجاد حساسیت برای آن‌ها نمی‌شود.

5.     چاپ سریع بر روی پارچه

مزیتی که چاپ به روش دی تی اف دارد این است که همه افراد می‌توانند از چاپ دی تی اف برای طرح‌دار کردن لباس‌ها و پوشاکشان استفاده کنند. علاوه‌بر آن، تولیدی‌های پوشاک (بچگانه، ورزشی و…) نیز می‌توانند با استفاده از این روش طرح‌های مورد نظرشان را به صورت عمده خریداری کرده و با اتوهای موجود در تولیدی‌های خود، بدون صرف هزینه بالا، روی محصولات مختلف چاپ کنند.

همچنین کاربران خانگی در صورتی که بخواهند یک پوشاک چاپی خاص داشته باشند، می‌توانند طرح خود را  به مجموعه‌های خدمات چاپی که مجهز به چاپ دی تی اف هستند، سفارش بدهند. بعد از آماده‌سازی طرح و ارسال آن، کاربران می‌توانند در خانه و با استفاده از یک اتوی معمولی، طرح را روی لباس مورد نظرشان چاپ کنند.

کدام مجموعه‌ها از فناوری چاپ dtf استفاده می‌کنند؟

همانطور که گفتیم، چاپ دی تی اف یک روش جدید است و به همین دلیل، هنوز بسیاری از مجموعه‌های خدمات چاپ به این فناوری مجهز نیستند. این مسئله مخصوصا در شهرستان‌ها که تعداد مجموعه‌های خدمات چاپ کمتر است، بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

به همین دلیل قصد داریم شما را با اولین چاپ دی تی اف تبریز آشنا کنیم. کارن چاپ اولین مجموعه خدمات چاپ دی تی اف در تبریز است که به ارائه‌ی چاپ dtf در تبریز می‌پردازد.

البته برای استفاده از خدمات چاپی سایت کارن چاپ، لازم نیست ساکن شهر تبریز باشید. این مجموعه، انواع خدمات مربوط به چاپ روی محصولات مختلف را به صورت غیر حضوری و آنلاین ارائه می‌کند.

شما کاربران می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مجموعه کارن چاپ با نمونه‌های آماده، طرح‌های پیشنهادی و جزئیات محولات کارن چاپ، آشنا شوید و سفارش خود را نیز به صورت آنلاین ثبت کنید.

سخن پایانی

امیدواریم پس از خواندن این مقاله، به سوالات شما درباره‌ی روش چاپ دی تی اف، پاسخ داده باشیم. همان‌طور که گفتیم، در چاپ dtf از آنجا که طرح چاپی به صورت مستقیم روی پارچه قرار می‌گیرد، از کیفیت و کارآیی بالایی برخوردار است.

مهم‌ترین مزیتی که این روش چاپ دارد، سازگاری بالای آن با انواع جنس پارچه و شفافیت طرح چاپی و چاپ آسان آن بر روی پارچه است. از این رو باید گفت که چاپ دی تی اف یک فناوری جدید و بسیار کاربردی است که با توجه به محدودیت کمی که دارد، روش آسان و بی‌دردسری برای چاپ بر روی لباس‌ها و پوشاک محسوب می‌شود.