یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید لباس، پارچه، پیراهن، شلوار و غیره کیفیت آن ها است. همیشه مردم به دنبال لباس ها و لوازمی هستند که کوچک نشود، پس از شست و شو پاره نشود و در کل از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اما آیا راه های تشخیص کیفیت پارچه را می دانید؟

همانطور که می دانید این روزها استفاده از پارچه نخ پنبه بسیار رواج پیدا کرده چرا که مزایای تیشرت های نخ پنبه بیش از سایر پارچه هاست و حس راحتی و آرامش را به شخص می دهد. ما در این مقاله قصد داریم به سراغ راه های تشخیص کیفیت لباس های نخ پنبه برویم. با ما همراه باشید.

راه های تشخیص کیفیت لباس های نخ پنبه

1. با فشردن پارچه نخی کیفیت آن را بررسی کنید

پارچه را در دست خود مچاله کنید و چند ثانیه آن را فشار دهید. اگر پس از این کار حالت خود را حفظ کرد و تغییر خاصی در آن دیده نشد، یعنی پارچه با کیفیتی است اما اگر پارچه پس از این کار مانند یک کاغذ مچاله شده، شد یعنی دارای کیفیت مطلوبی نیست و پس از یک یا دوبار شست و شو حالت خود را از دست می دهد.

تشخیص کیفیت پارچه

2. دوخت ها و درز ها را بکشید تا شکاف ها را ببینید

یک جنس با کیفیت دارای کوک های متراکم و درز های ضخیم می باشد. پس برای کنترل کیفیت لباس، کمی قسمت هایی که دوخته شده است را بکشید، اگر کوک ها کاملا متراکم و در کنار هم باقی ماندند و شکافی دیده نشد، بدانید که آن لباس از کیفیت بالایی برخوردار است اما اگر بعد از کشیدن، دوخت تراکم خود را از دست داد و شکاف دیده شد بدانید که جنس با کیفیتی را در دست نگرفته اید.

3. اجتناب از زیپ های پلاستیکی

مطمئن شوید لباس یا لوازمی که خریداری میکنید، برای دوخت آن از زیپ های فلزی استفاده شده باشد. زیپ های فلزی هم مطمئن تر هستند و هم عمر طولانی تری دارند. زیپ های پلاستیکی اغلب خراب می شوند و دندانه های آن ها جدا می شود و تقریبا نشانه پایین بودن کیفیت می باشد.

4. مطمئن شوید که لبه ها به اندازی کافی پهن هستند

سعی کنید لباس هایی که خریداری می کنید لبه های آن ها به اندازه کافی پهن باشد. این مقدار برای شلوار و دامن حدود ۴ سانتی متر و برای پیراهن و بلوز حدود ۲ سانتی متر می باشد. اگر لباس مورد نظرتان لبه نداشت و یا فقط لبه آن دوخته شده بود، به این معنی می باشد که در حال نگاه کردن به یک لباس ارزان قیمت و با کیفیت پایین هستید.

5. قابلیت کشسانی جنس را امتحان کنید

یک محصول با کیفیت همیشه شکل خود را حفظ خواهد کرد. قسمتی از لباس را با دو دست در جهت های مخالف بکشید و سپس آن را رها کنید. اگر پس از رها کردن شکل خود را حفظ کرد و به حالت قبل برگشت پس از کیفیت خوبی برخوردار است اما اگر پس از رها کردن دیگر مثل قبل نبود و شکل آن تغییر کرده بود، پس لباس با کیفیتی نخواهد بود.

نحوه تشخیص لباس با کیفیت

6. از تطابق زیپ با محصول مطمئن شوید

زیپ ها در لباس ها، دامن ها و به خصوص لباس ها مجلسی باید کامل مساوی و برابر باشند و هیچگونه نا هماهنگی و یا کوتاهی و بلندی در آن ها وجود نداشته باشد.

7. به برچسب توجه کنید

پارچه های طبیعی که از پنبه، ابریشم و پشم تولید شده اند بسیار با دوام تر از پارچه های مصنوعی هستند. با این حال لباس های تولید شده از ۱۰۰% نخ طبیعی می تواند پس از شست و شو به سرعت تغییر حالت دهد. به همین دلیل انتخاب لباسی که به آن (۵-۳۰٪) از پارچه های مصنوعی (ویسکوز، پلی استر، نایلون و غیره)  اضافه شده است مناسب است.

8. از تطابق داشتن تار و پود مطمئن شوید

الگوی تار و پود و رنگ های آن را به خوبی بررسی کنید. اگر الگوی تار و پود در تمامی مناطق با هم مطابقت نداشت و همچنین رنگ های اضافی در آن ها دیده شد بدانید که آن محصول از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و شرکت تولید کننده آن تعداد برایش اهمیت داشته است به جای کیفیت.

9. دکمه و جای دکمه را بررسی کنید

تولید کنندگان بی کیفیت و جعلی اغلب به جزئیات دقت نمیکنند و کیفیت جزئیات برایشان مهم نیست. به همین دلیل قبل از خرید محصول به خوبی دکمه ها را مورد بررسی قرار دهید هم از نظر ایمنی و هم از نظر نوع دوخت آن. همچنین تمامی جای دکمه ها را بررسی کنید که آیا بصورت منظم و یک اندازه دوخته شده اند. اگر در غیر این صورت بود یعنی آن محصول کیفیت مناسبی ندارد.
راه های تشخیص جنس باکیفیت
 

10. به رنگ آمیزی توجه کنید

اگر رنگ بر روی بند ها، دستگیره ها و یا بدنه محصول بصورت منظم و یک دست نبود و اگر بر روی محصول قسمتی روشن و قسمتی تیره تر بود و یا تغییر رنگی در آن مشاهده کردید بدانید که کیفیت مناسبی ندارد.